اجاره سند

اجاره سند

 •  مرداد 5, 1401
 •  مرداد 5, 1401
0 دیدگاه
خلاصه مطلب

اجاره سند چه زمان و برای چه مواردی میتواند انجام شود ؟ در این مقاله به شکل مفصل و کاملا دقیق به شرح موضوع اجاره سند ، موارد انجام این پروسه ، مراحل شروع تا پایان ، موارد منع قانونی اجاره سند و بسیاری از مسائل پیرامون آن خواهیم پرداخت . در این بین لازم […]

اجاره سند چه زمان و برای چه مواردی میتواند انجام شود ؟ در این مقاله به شکل مفصل و کاملا دقیق به شرح موضوع اجاره سند ، موارد انجام این پروسه ، مراحل شروع تا پایان ، موارد منع قانونی اجاره سند و بسیاری از مسائل پیرامون آن خواهیم پرداخت . در این بین لازم است بدانید که جهت آزادی زندانی و بهره مندی از خدمات اجاره سند و تودیق وثیقه میتوانید با مجموعه ما یعنی گروه آزادی زندانی ، یکی از معتبر ترین و قدیمی ترین مراجع اجاره دهنده سند و وثیقه همکاری نمائید . با تکیه بر تجربه چندین ساله خود و نیز یاری خداوند بزرگ ، تاکنون صدها کیس موفق در زمینه مشاوره و آزادی زندانی داشتیم و با دعای خیر شما خانواده های محترم هم اکنون در کمتر از 48 تا 72 ساعت کاری میتوانید شاهد آزادی عزیزان خود باشید .

تماس با ما

موضوع اجاره سند چیست ؟

اجاره سند در کل میتواند برای دو حالت کلی یعنی امورات قضایی و همچنین اداری انجام شود . موارد قضایی شامل آزادی زندانی ، ضمانت و … و مواردی اداری بیشتر برای اموراتی همچون اخذ وام مورد استفاده است . گروه مشاورین ما در رابطه با موارد قضایی خدمات اجاره سند و ضمانت نامه های معتبر را ارائه می نماید .

برای تمامی افراد ممکن است گاها شرایطی پیش آید که به دلایل سهوی یا عمدی به مراجع قضایی احضار شوند . این موضوع ممکن است در اثر یک تصادف ، سرقت اموال ، درگیری های ناخواسته و یا هرچیزی باشد . بنابراین برای تمامی افراد احتمال پیشامد چنین مسائلی هست گرچه از خداوند آرزومندیم برای هیچ از یک از عزیزان چنین مسائلی هرگز وجود نداشته باشد اما گاها از قضای روزگار مسائلی پیش خواهد آمد که پیش بینی شده نیستند .

زمانی که فرد با چنین مشکلاتی برخورد میکند بنابه رویه های قضایی ممکن است با چندین حالت مواجه شود . یکی از شرایطی که میتواند با توجه به اتهام وارد شده پیش آید این است که فرد در حالت اتهام بتواند با قرار وثیقه یا همان قید ضمانت آزاد شود . شاید تاکنون شنیدید که شخصی با قرار دادن سند و ضمانت آزاد شده اما موقت . دقیقا همان موضوع در اینجا مورد بحث است .

وقتی شخص متهم است ( نه مجرم ) و جرائم او از دسته جرائم غیر عمد هستند ، عموما مقام محترم قضایی که مسئول رسیدگی به پرونده است ، میتواند طبق قوانین ، قرار آزادی او با قرار وثیقه را صادر نماید . این قرار وثیقه شرایط خاص خود را دارد .

شرایط صدور قرار وثیقه

اول از هرچیزی باید گفت که برای تمامی پرونده ها و برای تمامی متهمین امکان صدور قرار وثیقه وجود ندارد و مقام محترم قضایی با توجه به نوع اتهام و شرایط پرونده تصمیم خواهد گرفت که قرار وثیقه و آزادی شخص به قید ضمانت فراهم شود یا خیر ! معمولا جرائم غیر عمد اکثریت شامل آزادی به قید ضمانت می شوند . شخص متهم به قید این ضمانت میتواند تا زمان رسیدگی نهایی به پرونده ، بیرون از زندان به انجام کارهای اداری و قضایی خود بپردازد .

زمانی که قرار وثیقه صادر شد ، شخص متهم می بایست میزان مبلغ قرار را توسط مال منقول یا غیر منقول به مرجع قضایی ارائه نموده و با انجام مراحل تودیق وثیقه نهایتا آزاد شود . همانطور که گفته شد وثیقه میتواند مال منقول یا غیر منقول باشد . اما عموما یک سند که ارزش آن با قرار صادر شده برابر باشد جهت ضمانت قرار داده می شود . این سند نیز شرایط خاص خود را دارد و نمیتوان هر سندی را جهت ضمانت به مراجع قضایی ارائه نمود . برخی از این شرایط :

 • میزان ارزش سند باید حداقل برابر با میزان قرار صادره باشد ( زیاد بودن ارزش سند برای مثال املاک بسیار گران قیمت معمولا نیازی به کارشناس ندارند و میتوان بخشی از ارزش سند را در وثیقه گذاشت اما برای اسنادی که مربوط به مثلا املاک با ارزش پایین تر هستند ، حتما کارشناس لازم خواهد بود )
 • اسناد حدالامکان شش دانگ باشند
 • اسناد برای عرصه و اعیان بوده و اسناد رسمی باشند
 • اسنادی که نواقصاتی همچون شهرداری و اوقاف دارند به هیچ عنوان پذیرفته نیستند

این موارد از جمله مهم ترین شرایط یک سند جهت ضمانت و آزادی متهم و زندانی است که باید در نظر داشت . اما نکته و سوال مهم اینجاست که اگر دسترسی به مال منقول یا غیر منقول با میزان قرار صادر شده نبود باید چه کرد ؟ به عبارتی شخص متهم دسترسی یه سندی با مشخصات فوق و ارزش برابر با قرار صادره پرونده خود ندارد ، در این شرایط باید سند را اجاره کرد . اما آیا اجاره سند امری قانونی و درsت است ؟

اجاره سند چگونه انجام می شود ؟

اجاره سند اگر توسط مراجع قانونی ، عامل و با تجربه انجام شود ، در طی قرارداد تودیع وثیقه مابین شما و مرجع اجاره دهنده انجام خواهد شد و این قرارداد از مواد قانون مدنی کشور پیروی می نماید . پس در این مورد مشکلی نیست . اما به مهم ترین موضوع این بخش در اول همین پاراگراف اشاره شد ( مراجع عامل و با تجربه ) .

اول از هرچیز باید بدانید که هزینه اجاره سند از هزینه هایی که در عموم جامعه وجود دارد کمی بالاتر است و شما نهایتا یکبار قادر به اجاره سند خواهید بود پس هزینه شما باید در محل درست و به دستان کاربلد سپرده شود . ضمن اینکه هزینه های اجاره سند بصورت سالانه هستند و اگر شما مبلغی را جهت تهیه یک سند با ارزش مشخص به مرجع اجار دهنده پرداخت کنید در حقیقت این هزینه را برای یکسال اجاره پرداخت کردید و اگر به هر دلیل پروسه پرونده شما به طول بینجامد باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید .

نکته مهم بعدی هزینه های اجاره سند است . در مورد هزینه های اجاره سند باید گفت تنها مبلغ خود اجاره سند مد نطر نیست . در تمامی مراحل ، پرونده متهم است که شرایط را تعیین خواهد کرد . در مورد هزینه های اجاره سند نیز لازم است تا کلیات و شرایط پرونده متهم بررسی شود تا بتوان مراحل انجام کاری و اداری را مشخص نمود و نهایتا تمامی هزینه ها و همچین هزینه اجاره خود سند را مجموعا اعلام کرد . دقت داشته باشید که هیچگونه محاسبات درصدی در تعیین هزینه اجاره سند وجود ندارد و نمیتوان برای هر سند با میزان مبلغ مشخص ، یک قیمت با درصدی از ارزش سند را برآرود کرد . حتما در این بین متوجه شدید که هزینه های اجاره برای پرونده های مختلف ، در شرایط مختلف ، میزان مبالغ متفاوتی هستند و هر میزان قرار وثیقه از طرف مقام متحترم قضایی صادر شود باید برابر با همان میزان ، وثیقه ارائه نمود .

مراحل کلی تهیه سند چگونه است ؟

اگر شما با مراحع و دفاتر عامل در مورد تهیه سند و وثیقه همکاری می کنید معمولا مراحل کاری زیاد تفاوت ندارند اما در مورد مجموعه ما مراحل کلی تهیه سند به شرح زیر می باشد :

 • 1- در گام اول در دفتر حضور یافته و پس از انجام مشاوره های لازم قرارداد اجاره سند ، عطف به ماده 10 قانون مدنی تنظیم خواهد شد
 • 2- سند شش دانگ و کارشناسی شده به بازپرس محترم در دادسرا یا قاضی محترم در دادگاه ارائه شده و نامه نیابت برای مجتمع قضائی شهر و یا شهرستانی که سند شش دانگ و ملک ارائه شده درآن شهرستان واقع شده است اخذ خواهد شد
 • 3- نامه نیابت مذکور به مجتمع قضائی مورد تقاضا ارائه شده و دستور کارشناسی توسط احدی از کارشناسان رسمی دادگستری برای ارزیابی ملک مذکور دریافت می شود
 • 4- اگر مبلغ ارزیابی ملک مورد نظر توسط کارشناس ، حداقل به میزان قرار وثیقه تأمین گردید ، دستور بازداشت سند از مقام قضائی اخذ شده و نسبت به بازداشت ملک مذکور ازطریق اداره ثبت اسناد و املاک اقدام می شود
 • 5- نامه بازداشتی اداره ثبت و اسناد به انضمام نامه کارشناسی و اوراق قبولی قرار ، معمولأ با پست قضائی به مرجع صادر کننده ارسال می شود

در حالت کلی میتوان 5 مرحله بالا را به عنوان اساسی ترین پروسه های کاری اجاره سند و تودیع وثیقه در نظر گرفت .

اطلاعات تکمیلی جهت مطالعه بیشتر

قرار وثیقه به عنوان یکی از قرارهای تامین کیفری است که در ماده 132 قانون دادرسی دادگاه عمومی و انقلاب در امورات کیفری مورد توجه است . از آنجا که باید عین مال و یا سند مالکیت در اختیار دادسرا قرار گیرد می توان گفت این قرار شدید ترین نوع قرار ها است . پس در این شرایط عین مال ، دیگر در اختیار ما نیست و تماما در اختیار مرجع قضایی به امانت خواهد ماند . از این جهت این قرار به عنوان مطمئن ترین نوع قرار شناخته می شود . میزان این قرار توسط مقام محترم قضایی تعیین می شود که این میزان قرار با توجه به نوع پرونده و میزان خسارت و … متغیر است . متهم می تواند سند ملکی ، وجه نقد و یا ضمانت نامه بانکی و … ارائه کند تا ارزش آن با قرار صادره برابری نماید .

در بهبود مقاله شریک باشید